Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Подвійна ДТП: загинув водій вантажівки
Chatbox Телерадіокомпанія ...
Уся інформація про ДТП – з офіц ...
Time 11:47 - 22-06-2020
Подвійна ДТП: загинув водій вантажівки
Chatbox Iryna Sliusarenko
Вам, "правдиві" журналісти, не ...
Time 17:06 - 20-06-2020
Працівники легкої промисловості приймали вітання із професійним святом
Chatbox Дик Роман
Хоч би раз в житті зняли матері ...
Time 21:04 - 12-06-2020
У Бердичеві «блогер» та його «друзі» знущались над людиною
Chatbox John Kramer
Вы шо, совсем страх потеряли пе ...
Time 03:37 - 02-06-2020
У Бердичеві «блогер» та його «друзі» знущались над людиною
Chatbox Андрей Техник
#Свободу Мусару тишке (((
Time 03:23 - 02-06-2020
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Київський режисер презентував у Бердичеві фільм про художника Сергія Танадайчука

Time Додано: неділя, 20 жовт. 2019, 17:17 ( 10 міс. назад )

В музеї історії міста презентували документальний фільм «Моє мистецтво. Сергій Танадайчук», присвячений пам’яті бердичівського художника, майстра народної творчості України Сергія Танадайчука. Ідея створення фільму належить киянину Віталію Сулимі, кінооператору за професією, який 20 років тому познайомився із Сергієм Танадайчуком на святі народних майстрів у Пирогово. Каже, зацікавився і його роботами, і ним самим – скромним та неординарним. Тоді ж і відзняв унікальні нині кадри, які довго зберігав, аж доки не відчув, що настав час їх використати.

Київський режисер презентував у Бердичеві фільм про художника Сергія Танадайчука

Для створення фільму команда творців виграла грант Українського культурного фонду. Працювали у дуже стислі терміни, адже завершити роботу потрібно було до 22-го жовтня. Зйомки відбувались у селі Махаринці Козятинського району, де народився Сергій Танадайчук, та у Бердичеві, де він жив і творив.

У фільмі використано архівні кадри, спогади людей, які знали Сергія Танадайчука, показано і його яскраві, самобутні полотна. Як зазначав сам майстер, його рука малювала те, що диктувала душа. Фахівці визначають цей стиль як українське примітивне мистецтво, відомі представниці якого - Марія Примаченко та Катерина Білокур. Але в Україні є багато художників-самородків, творчість яких має не меншу цінність.

Сергій Танадайчук лишився круглим сиротою у 13 років, виховувався в інтернаті. Згодом навчався у Бердичівському ПТУ №33, на громадських засадах працював керівником гуртків у школі-інтернаті та ЗОШ №3. Його завжди оточували діти, які вчились у нього мистецтву малювання та витинання. Великих статків майстер не нажив, та й взагалі не цікавився матеріальним.

На своїх полотнах Сергій Танадайчук зображав напівказкові образи, навіяні стародавніми легендами і культурою Трипілля. Ще не всі доросли до розуміння творчої спадщини цього митця, якого, так само, як і Григорія Сковороду, світ ловив, але не впіймав, зазначив у виступі поет Анатолій Кондратюк.

На сороковому році життя Сергія Танадайчука не стало. Помер він раптово, ніби кудись вийшов не надовго, зазначили на презентації, лишивши недописані щоденники, картини… Викладач художньої школи Валерій Ковальчук, який колись навчав Сергія малювати, давав йому дах над головою, зробив барельєф на його могилу.

За збереження пам’яті та популяризацію української культури режисеру фільму Віталію Сулимі вручили подяку від міської влади.

За 26 хвилин – така тривалість фільму - неможливо вмістити усе, чим відомий Сергій Танадайчук, розповідає Віталій Сулима. Це лише перша спроба розкрити постать самобутнього митця та дослідити його творчість.

Репортаж Інни Плесної

Chatbubbles Коментарів: 1

Chatbox Анатолий Ходорковский

Меня, с Сергеем Танадайчуком, познакомил Валерий Ковальчук и условия раборы в Бердичевской детской художественной школе. Он был одновременно: моим близким товарищем; прилежным учеником и , что не маловажно, - единомышленником. Для учёбы в школе, к моменту нашего знакомства Сергей, был "переросток", но потребность самосовершенствования переполняла его желания и возможности. Живя не далеко друг от друга, мы часто пересекались то у меня , то у него в выделенном Валерием "чулане" (жильем назвать трудно...). Темы наших бесед - это другой и длинный разговор, я же хочу лишь отметить частично, широту интересов Сергея, которые автор фильма мог не знать, а мог и умышленно не озвучивать. Сергей, часто исчезал на довольно продолжительное время. Куда? Мог знать только Валерий, но я думаю, что и он не всегда это знал. Мне всегда нравилось его "возвращение"! Это всегда был период новых рассказов, эмоций и сопровождающих всё это - новых работ и интересов. Однажды, сидя в его "коморке", я пол дня перебирая-перекладывал (одну за другой) снятые с подрамников , написанные на холстах, старинные иконы. В таких количествах, я их даже на иконостасах не видел! Или не в меньших "объёмах" - расписанные в его манере диски виниловых пластинок - каждая из которых являлась самостоятельным, законченным произведением искусств. Куда всё это делось... ? У меня тоже были работы Сергея, которые он мне подарил, но с моим переездом в Россию, они были утрачены. Спасибо всем, кто чтит память о Художнике; моём товарище, - Сергее Танадайчуке!

Time понеділок, 21 жовт. 2019, 12:03 (10 міс. назад)