Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
ДТП на пішохідному переході: не розминулись дві автівки
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Турнір «за власним бажанням» ініціювали у Бердичеві активісти організацій людей з інвалідністю
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Коли «дерево» дорівнює «чарівність»: у Бердичеві «виставилася» творча трійка Земнухов-Ковальчук-Вахніцький
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Бердичів провів XІ матчеву зустріч з боксу пам’яті М. Самойлова
Chatbox Стас Перковский
Наймолодший вихованець із Берди ...
Time 16:37 - 03-12-2018
Паління - попередня причина пожежі у будинку по вул. Шевченка
Chatbox Укроп Укропович
Коли мешканці будинків «б"ють в ...
Time 09:10 - 03-12-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

На Андрія в дитячій бібліотеці влаштували вечорниці

Time Додано: вівторок, 13 груд. 2011, 06:00 ( близько 7 року назад )

Зала дитячої бібліотеки днями перетворилася на справжню українську світлицю: з піччю, глечиками та балакучими кумоньками. Це бібліотекарі спільно з учнями п’ятої школи влаштували вечорниці на Андрія. Щороку, розповідають у закладі, тут намагаються проводити народознавчі години до одного свята різдвяно-новорічного циклу, аби не втрачався зв’язок поколінь.

На Андрія в дитячій бібліотеці влаштували вечорниці

Алла Печковська, бібліотекар читальної зали дитячої бібліотеки: «Багато дітей уже не мають своїх дідів-прадідів у селах, а в бібліотеці мають чудову можливість усе побачити, відчути дух свята, підняти настрій. Сподіваюся, що сьогоднішній захід не пройшов марно, надав яскравості передріздвяним святам і вніс нотку святковості та народності».

Доки дівчата місили тісто на обрядові коржики – балабушки – господиня повідала молоді історію свята. Андрій був одним з перших, хто послухався і пішов за Ісусом Христом, тому його ще називають Первозваним.

У давнину на Різдво Андрія з нетерпінням чекала молодь, бо вірила, що цього вечора майбутнє стає менш таємничим і його можна легко передбачити. Тому дівчата збиралися на вечорниці і починали ворожити. За допомогою різноманітних гадань можна було дізнатися, коли юнка вийде заміж, за кого, хто за професією буде її наречений та навіть як його зватимуть.

Ольга Поліщук, учениця 9-А класу ЗОШ №5: «Завдяки таким заходам ми дізнаємось про українську культуру і традиції. Дізнаємося, як наші бабусі проводили вечори та виходили заміж».

Вікторія Савелюк, учениця 9-А класу ЗОШ №5: «На свято Андрія дівчата ворожили. Сучасні дівчата також ворожать. Я особисто ще ніколи цього не робила, а сьогодні дізналася кілька способів. Думаю, що спробую».

Також андріївський день був справжнім роздоллям для хлопців, коли можна було досхочу жартувати. І їм за це нічого не було.

Віктор Орашкевич, учень 9-А класу ЗОШ №5: «Хлопці повинні були їсти калиту, піднімати дівчатам настрій, танцювати та веселитися з ними».

Ну і що ж за андрієве свято без калити? Хто з юнаків подужає її шматок, не засміявшись, відкусити, того віночком прикрашали, а хто ні – того сажею мастили. Вечорниці завершувались разом із третіми півнями, а вранці господарі, чиї доньки були на виданні, вирушали шукати по селі свої ворота, або знімати їх з дерева – такими були наслідки парубочих пустощів. І ніякі це не вигадки, кажуть організатори свята, так насправді було. Так колись жили та розважалися наші пращури.

Алла Печковська, бібліотекар читальної зали дитячої бібліотеки: «Коли я була малою, то пам’ятаю, як у мого дідуся винесли ворота на високу грушу. Який каскад неповторних українських виразів лунав, поки він їх з 10-метрової висоти зняв! Якщо десь по селах ці вечорниці збереглися, то цим треба пишатися, бо без коріння немає народу. Треба наше коріння берегти, підживлювати та використовувати усе те, що ще збережено».

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0